Modelové kolejiště

Milovníkům železnice všech generací je určeno modelové kolejiště, které na ploše 5,6 x 3 m zobrazuje jak veselský železniční uzel a všechny tratě v regionu, tak i technické, architektonické a přírodní pamětihodnosti Táborska.

 

 

 

 

 

Současné i historické vláčky se tak prohánějí kolem zámku Červená Lhota, hradu Choustník či Chýnovské jeskyně, v modelu nechybí dominanty soběslavského náměstí, blatská lidová architektura, písečný přesyp u Vlkova ani Lužnice s vodáky a Stádleckým řetězovým mostem. Kolejiště je interaktivní, návštěvníci si tak mohou sami rozpohybovat řadu drobných prvků, na bechyňskou dráhu z Tábora pustit slavný Křižíkův vůz zvaný „Elinka” anebo na jindřichohradeckou úzkokolejku moderní „Nautilus”.

 

 

 

 

 

 

Expozici doplňují informace a fotografie z železniční historie regionu.

Tvůrci expozice

Námět: RNDr. Daniel Abazid
Projekt kolejiště: Ivan Benetka
Zhotovitel kolejiště: Ing. Pavel Havránek (TAMTAM Development s.r.o.)
Scénář, texty a výběr fotografií a exponátů: RNDr. Daniel Abazid
Historické fotografie: sbírkové fondy muzea, archiv spolku Přátelé historie Veselí nad Lužnicí a archiv fotoateliéru Šechtl a Voseček Tábor
Současné fotografie: RNDr. Daniel Abazid, Petr Abazid, František Krejča, Petr Mareš, Zdeněk Prchlík a Mgr. Monika Vlasáková
Exponáty: sbírkové fondy muzea
Výroba panelů: Martin Pufr
Grafické zpracování: Gustav Fifka (Viva Design, s. r. o.)
Tiskové práce: Propagace MASTR, s. r. o.
Audiovizuální technika: AQ s. r. o.

Poděkování

Rekonstrukce objektu a tvorba expozic proběhla v rámci projektu Zlepšení podmínek uložení a prezentace podsbírek Husitského muzea v Táboře, který byl spolufinancován Evropskou unií. Za spolufinancování děkujeme Ministerstvu kultury, které je zřizovatelem muzea.