Otakar Ostrčil a Soběslav

Komorní 08 expozice Otakar Ostrčil a Soběslavexpozice Otakar Ostrčil a Soběslav návštěvníky seznamuje s osobností a hudbou Otakara Ostrčila (1879–1935) – hudebního skladatele, dirigenta, dlouholetého šéfa opery Národního divadla v Praze a nejvýznamnějšího ze soběslavských letních hostů. Lidský rozměr jí dodává pohled do rekonstruované Ostrčilovy pracovny z jeho pražského bytu a řada osobních a tedy mistrem dotýkaných předmětů. Pamětní síň doplňuje audiovizuální kiosek, nabízející fotografie z pracovního i letního soběslavského života Otakara Ostrčila a také možnost poslechu šesti ukázek z vybraných skladeb. Mezi nimi jsou i tři stěžejní díla, která vznikla během pobytů autora v Soběslavi – symfonická báseň Léto, protiválečná operní pohádka Honzovo království a variace pro orchestr Křížová cesta, která v roce 1946 pod taktovkou Rafaela Kubelíka zazněla na zahajovacím koncertu prvního ročníku Pražského jara. Nahrávky navíc připomínají i dirigenta Karla Ančerla, rodáka z nedalekých Tučap, anebo Ostrčilovu dceru Blanku, která působila jako koncertní recitátorka. Věříme, že se nám tím podařilo důstojně naplnit někdejší přání Ostrčilových dědiců, bohužel již zaniklé Společnosti Otakara Ostrčila i jejího předsedy Václava Holzknechta.

Pamětní síň byla slavnostně otevřena 21. 6. 2019 v rámci stejnojmenné slavnosti k 140. výročí narození Otakara Ostrčila, kdy byla také odhalena obnovená busta Otakara Ostrčila v parku u Nového rybníka.

Tvůrci expozice

Námět: RNDr. Daniel Abazid
Scénář, výběr exponátů a fotografií: RNDr. Daniel Abazid, Mgr. Petr Šťovíček a Mgr. Monika Vlasáková
Text a výběr nahrávek: Mgr. Markéta Kratochvílová, Ph.D.
Překlad textů do anglického jazyka: Mgr. Eva Vybíralová
Grafické zpracování textů: Viva Design, s. r. o. – Gustav Fifka a Mgr. Anna Sejková
Výroba panelu a tiskové práce: Propagace MASTR, s. r. o. a Václav Mládek
Audiovizuální kiosek: AQ s. r. o. – Michal Tělupil a Ing. František Vysloužil
Grafické zpracování AV kiosku: Vít Vlasák
Aktuální fotografie v AV kiosku: Zdeněk Prchlík a další autoři
Nahrávky v AV kiosku: Supraphon a. s. a Český rozhlas
Výroba expozičního mobiliáře: Bláha ús, s. r. o. – Ing. Zdeněk Bláha
Restaurování exponátů: akad. mal. Tamara Beranová, Štěpánka Dejmalová, Mgr. František Janda, Martin Kovář, Vladimíra Kuchválková a studenti VOŠ a Střední umělecké školy textilních řemesel Praha
Výroba repliky lampového stínidla: Michaela Mühlová
Architektonické řešení a instalace exponátů: RNDr. Daniel Abazid, Miroslav Kopic, Martin Kovář, Mgr. Petr Šťovíček, Vít Vlasák a Mgr. Monika Vlasáková
Expoziční osvětlení: Etna, s. r. o.

10 tvůrci expozice

Poděkování

Vybavení expozice audiovizuálním kioskem proběhlo v rámci projektu IROP Zlepšení podmínek uložení a prezentace podsbírek Husitského muzea v Táboře, který je spolufinancován Evropskou unií.