Únor v Blatském muzeu

11. 1. 2017  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Archív

Expoziční a výstavní sály sice zůstávají zavřené, rádi Vás ale přivítáme na našich akcích:

„STARÉ I NOVÉ ZVĚSTI“ O SPOLCÍCH I PORODNICTVÍ

Na únor jsme připravili hned dvě přednášky z historicko-vlastivědného cyklu „Staré i nové zvěsti“, po jedné v každém z našich měst:

První z nich, nazvaná „NEZNALÉ BÁBY A VZDĚLANÍ LÉKAŘI?“ RANĚ NOVOVĚKÉ PORODNICTVÍ MEZI PORODNÍ BÁBOU A PORODNÍKEM, se uskuteční v pátek 3. 2. od 18 hodin ve veselském Weisově domě. Zdejší rodačka Mgr. Hana Jadrná Matějková, Ph.D. z Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci bude vyprávět o tradičních porodních bábách. Od počátku 16. století na pole po staletí vyhrazené ženám stále intenzivněji pronikají muži, zprvu pouze jako autoři pojednání o těhotenství a porodu či jako oficiální dozorčí orgány nad činností porodních bab, posléze však také jako jejich konkurenti a oponenti. Přednášející nastíní vývoj tohoto kompetenčního sporu až do vzniku akademického porodnictví v 18. století a rozdílné přístupy a role, které v něm příslušely porodním bábám a mužům – porodníkům.

Soběslavská přednáška proběhne ve středu 15. 2. od 17 hodin v Rožmberském domě. Místní historik, ředitel gymnázia a člen rady města Mgr. Petr Lintner v povídaní  nazvaném SPOLKY SOBĚSLAVSKÉ posluchačům přiblíží historii spolkové činnosti v Soběslavi v souvislosti s celkovými dějinami města. Přednášku věnovanou historii Sboru dobrovolných hasičů, Řemeslnické besedy, Spolku divadelních ochotníků Chvalovský, Zpěváckého spolku Petr Vok, Svobodné obce Kuřákovice, Soběslavských tamburašů, Aeroklubu Soběslav a Tělocvičné jednoty Sokol doprovodí řada obrazových materiálů použitých v prvním dílu stejnojmenné knihy, chybět však nebudou ani materiály doposud nepublikované.

 

„OD TÁBORA…“ NA MADEIRU – SMARAGDOVÝ OSTROV

Ve středu 8. 2. od 17 hodin v Rožmberském domě v rámci cyklu „Od Tábora až na konec světa“ zažijeme s Lenkou Martanovou (CK Ocean Prachatice) nádheru ostrova, kde jaro nikdy nekončí. Projedeme vysokými horami, protkanými tisíci kilometrů zavlažovacích kanálů – levadas, podél nichž vedou stezky nabízející neopakovatelné výhledy na bujnou vegetaci ostrova, skalní útesy a na vody Atlantiku. Nezaměnitelnou chuť ostrovu dává vynikající víno Madeira, místní speciality rybářů i exotické tropické ovoce. Navštívíme také hlavní město Funchal s proslulou tržnicí a jízdou na proutěných saních.

 

KURZ PALIČKOVÁNÍ A ŠITÉ KRAJKY

V únoru také začne druhý běh podvečerních setkávání s paličkami a jehlou, který vede učitelka textilních uměleckých řemesel Lenka Jelínková. Je určen jak pro účastníky předchozího kurzu, tak pro nové zájemce. Od února do dubna proběhne 10 lekcí, vždy v úterý od 17:30 hodin v Rožmberském domě, kurzovné činí 400 Kč. Bližší informace podají Lenka Jelínková nebo Jana Líkařová (tel. 381 523 421, 778 495 157).

 

Na viděnou v přednáškových sálech se těší
RNDr. Daniel Abazid a Mgr. Petr Šťovíček