Staré i nové zvěsti: Písař Kříž z Telče v Soběslavi

21. 1. 2024  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Archív

Ve středu 24. 1. od 17 hodin proběhne v Rožmberském domě lednová přednáška 12. ročníku historicko-vlastivědného cyklu „Staré i nové zvěsti“. Prof. Mgr. Lucie Doležalová, Ph.D. a Mgr. Jakub Kozák z Ústavu řeckých a latinských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze nám představí osobnost písaře Kříže z Telče (1434–1504), který několikrát navštívil i Soběslav. Nepochybně zde působil jako pomocný učitel v 50. letech a poté jako kazatel v 70. letech 15. století. Přednáška se zaměří na texty, které v Soběslavi opsal, a na jejich jedinečný vhled do místního kulturního a náboženského života.

Křížova poznámka na konci opisu, který dokončil 5. října 1476 v Soběslavi (Státní oblastní archiv Třeboň, A 18, fol. 399r)