Staré i nové zvěsti: Dráha císaře Františka Josefa

21. 1. 2024  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Archív

Přednášky 12. ročníku historicko-vlastivědného cyklu „Staré i nové zvěsti“ se od února přesouvají do Weisova domu ve Veselí nad Lužnicí. V pátek 16. 2. zde od 17 hodin proběhne první z nich, věnovaná historii železnice. Je to již přes 150 let, kdy náš kraj proťala železnice. Co tomu předcházelo, jak probíhala stavba a první roky provozu, kdo byli lidé, kteří dráhu postavili? O tom všem na základě podkladů z českých a rakouských archivů promluví Ing. Miroslav Kunt z Národního archivu. Přeneseme se do doby vyměřování trati, diskusí ve vídeňském parlamentu a prvních vlaků c. k. privilegované Dráhy císaře Františka Josefa. Přednáška se neomezí jen na oblast Veselska, ale přiblíží celou problematiku tratí Vídeň – Cheb s odbočkou České Velenice – Praha, Absdorf – Krems a České Budějovice – Veselí nad Lužnicí. Některé informace budou prezentovány úplně poprvé.