Staré i nové zvěsti: Atentáty v dějinách Československa

16. 3. 2024  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Archív

Ačkoliv si politické vraždy většinou spojujeme spíše s atentáty na americké prezidenty, ani v československých dějinách nejsou tyto události věcí neznámou. K prvnímu atentátu v našich dějinách došlo už v lednu 1919, kdy se mladý anarchista pokusil zastřelit na Pražském hradě tehdejšího premiéra Karla Kramáře. Od té doby pak pokračuje řada politických atentátů v historii Československa. Některé zůstaly jen ve stádiu příprav (T. G. Masaryk, E. Beneš), jiné se naopak zdařily (A. Rašín, R. Heydrich). Jako perlička sem patří i tzv. chlebíčková aféra z roku 1941, zaměřená na aktivistické proněmecky píšící novináře. O těchto atentátech a okolnostech s nimi spojených bude v rámci 12. ročníku historicko-vlastivědného cyklu „Staré i nové zvěsti“ hovořit Vladimír Šindelář, ředitel Milevského muzea, spisovatel a dvojnásobný držitel Mezinárodní ceny E. E. Kische za literaturu faktu. Přednáška se uskuteční v pátek 22. března od 17 hodin ve Weisově domě ve Veselí nad Lužnicí.