Rok 2024 v Blatském muzeu

21. 1. 2024  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Aktuality, Na titulní stranu, Výstavy

Všem našim návštěvníkům děkujeme za přízeň v roce 2023 a do muzea Vás chceme nalákat i během roku následujícího. Od ledna můžete navštěvovat přednášky obou našich cyklů, nově již od zimy Vás pozveme na výpravy do přírody a koncem dubna se jako obvykle rozběhne výstavní sezóna v Soběslavi i Veselí nad Lužnicí.

Ve Smrčkově domě v Soběslavi ji zahájíme vernisáží 18. výstavy keramiky vznikající na kroužcích soběslavské pobočky DDM Tábor. Od června do září bude galerie tohoto objektu patřit přírodě, konkrétně výstavě Ptačí stavitelé, kterou Vám chceme přiblížit stavitelské umění našich ptáků a jejich zajímavá hnízda. Pořádáme ji ve spolupráci s Národním památkovým ústavem – správou státního zámku Dačice. Na červen plánujeme také 12. noc v Blatském muzeu, během níž bychom Vám rádi umožnili prohlídku běžně nevystavovaných předmětů restaurovaných v rámci právě dokončeného projektu IROP spolufinancovaného Evropskou unií. Prezentován bude také restaurovaný hlavní oltář kostela sv. Marka a chybět nebudou ani tematické tvořivé dílny pro děti.

Rožmberský dům v Soběslavi zůstane během léta 2024 z důvodu částečné rekonstrukce uzavřen. Z nové výzvy programu IROP jsme totiž získali dotaci na přestavbu prostor muzejních knihoven, současně by měla probíhat rekonstrukce sociálních zařízení v zahradě zajišťovaná městem coby vlastníkem objektu.

Ve Veselí nad Lužnicí začne muzejní sezóna podobně jako v roce 2023 zahradní slavností. Můžete se opět těšit na koncert folkové skupiny Jen tak tak a vernisáž výstavy z díla Ladislava Rektorise, pořádané k 95. výročí narození známého akademického malíře z Veselí nad Lužnicí. Pokud máte i Vy doma Rektorisova umělecká díla, jimiž byste chtěli obohatit tuto výstavu, neváhejte kontaktovat její kurátory Lízu Faktorovou anebo Petra Šťovíčka. Srpen a září pak budou ve Weisově domě patřit převážně fotografické výstavě Houby mykologicky zajímavých lokalit na Táborsku. Pořádáme ji ve spolupráci s Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích. A jistě stojí za to připomenout, že také ve Veselí stavíme – již od podzimu 2023 probíhá rekonstrukce a dostavba našeho hlavního depozitáře, aby zde vzniklo důstojné zázemí pro naše stále se rozšiřující sbírkové fondy.

Věřím, že si z naší připravované nabídky vyberete, ať už Vás nejvíce zajímá umění anebo přírodní vědy. Zájemce o historii, národopis a hudbu odkazuji na naše stálé expozice, z nichž tou nejnovější je loni ve Smrčkově domě otevřený Soběslavský mincovní poklad. O všech bodech z programu Vás samozřejmě budeme postupně informovat.

RNDr. Daniel Abazid , vedoucí Blatského muzea