Richard Lauda (1873–1929) známý neznámý

19. 7. 2023  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Archív

Do obou našich soběslavských objektů Vás srdečně zveme na naši letošní nejrozsáhlejší výstavu, která představuje to nejlepší z díla akademického malíře Richarda Laudy, rodáka z Jistebnice a účastníka táborského kulturního života. Výstavu pořádáme u příležitosti 150. výročí jeho narození. K viděnou jsou Laudovy olejomalby, akvarely, kresby, grafiky i knižní ilustrace s krajinářskými a figurálními motivy vybrané ze sbírek jeho potomků, Husitského muzea v Táboře, města Jistebnice, Alšovy jihočeské galerie i Národní galerie v Praze.

Tato šíře i dostatečný prostor umožňují prezentovat autora jak v tradičním pojetí coby člověka dokonale srostlého se svým rodným krajem i s lopotou venkovanů, tak jako umělce, v jehož díle nechybí lehkost, nadhled či smysl pro humor. V obou částech výstavy je tedy možné objevit něco z „Laudy známého“ i z „Laudy neznámého“, a to v kontextu autorova života, jeho výtvarného zrání, náročného promýšlení a zkoušení. Navíc se snažíme doložit Laudovu roli průkopníka výtvarných knih pro děti a cenný je také soubor autorských návrhů školních nástěnných obrazů, zapůjčený z Muzea Komenského v Přerově. Celkově jde o největší prezentaci Laudova díla za několik posledních desetiletí a za podpory Ministerstva kultury k ní vyšel katalog, který je již 15. svazkem edice přibližující dílo umělců Táborska.

Výstava potrvá až do konce letní muzejní sezóny, tzn. do 1. 10. 2023.