Přírodou krok za krokem: Festival ptactva na Táborsku

21. 9. 2023  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Archív

Všechny milovníky příroda zveme na letošní ornitologické exkurze spojené s mezinárodním Festivalem ptactva. Na Táborsku se letos uskuteční hned tři exkurze, které společně pořádá Česká společnost ornitologická (ČSO), Blatské muzeum v Soběslavi a Veselí nad Lužnicí, Český svaz ochránců přírody Sezimovo Ústí a Jihočeský ornitologický klub (jihočeská pobočka ČSO):

28. 9. Tučapské rybníky
sraz ve čtvrtek 28. 9. o státním svátku v 9.00 na parkovišti u autobusové zastávky v Tučapech, 7 km severovýchodně od Soběslavi. Pozorování nejen vodních ptáků na rybnících u Tučap a v jejich okolí. Ukázka kroužkování ptáků. Povídání o problematice ochrany ptáků v různých typech prostředí. Vede Miroslav Bažant.

7. 10. Sezimovo Ústí
sraz v sobotu 7. 10. v 9:00 u kašny před ZŠ na ul. 9. května v Sezimově Ústí II. Vycházka spojená s pozorováním ptáků, případně ukázka jejich odchytu a kroužkování. Prezentace příspěvků k ochraně ptáků a pomoci ptákům v zimním období. Vedou Josef Jahelka, Petr Tousek, V. Gabriel.

8. 10. Tábor-Náchod
sraz v neděli 8. 10. v 9:00 na zastávce MHD Tábor Náchod (začátek ul. Ke Mlýnu). Vycházka spojená s pozorováním ptáků, případně ukázka jejich odchytu a kroužkování. Presentace příspěvků k ochraně ptáků a pomoci ptákům v zimním období.  Vedou Josef Jahelka, Petr Tousek, V. Gabriel.

Dále bychom Vás rádi upozornili na Festival ptactva v nově vznikajícím jihočeském ptačím parku Zbudovská blata (ptačí park buduje ČSO a její pobočka Jihočeský ornitologický klub). Jde o první akci pro veřejnost v tomto novém ptačím parku. Čeká Vás představení ptačího parku, pozorování ptactva a kroužkování. Sraz v neděli 1. 10. v 9:30 před železničním přejezdem mezi Zbudovem a Zliví ZDE. Vycházka povede směrem k PR Mokřiny u Vomáčků a zpět (max. 3 km). Doporučujeme dalekohled a nepromokavou obuv. Vede Kryštof Chmel, správce ptačího parku Zbudovská blata (chmel@birdlife.cz, 723 757 768).

Přehled exkurzí Festivalu ptactva po celé ČR pak naleznete na tomto odkazu: https://www.birdlife.cz/pozvanka-na-podzimni-festival-ptactva-2023/