Hledá se křivatec rolní. Zn.: Spěchá!
K typickým jarním rostlinám bezesporu patří také křivatce – nevelké žlutokvěté cibuloviny z čeledi liliovitých. Ze sedmi českých druhů se na Táborsku vyskytují čtyři:
Milovníci přírody jistě znají minimálně nejběžnější druh tohoto rodu – křivatec žlutý (Gagea lutea). Ptáme se na něj i v našem Jarním botanickém kvízu. Každou kvetoucí rostlinu druhu doprovází jeden přízemní list, který je široký (často přes 1 cm), svěže zelený a má výraznou kápovitou špičku (připomíná kápi historického oděvu, pěkně vidět v pravé části přiloženého snímku). Podzemní části sterilních listů jsou větsinou bělavé. Křivatec žlutý roste v říčních a potočních nivách, v lužních a jiných humózních lesích, jakož i na vlhčích místech u cest. V Táboře ho najdeme i v Holečkových sadech (například v porostu s dymnivkami ve svahu pod Soukenickou baštou).
Druhým nejhojnějším druhem rodu je křivatec luční (Gagea pratensis), jehož kvetoucí rostliny mají také jeden přízemní list, ten je však užší než u předešlého druhu (zpravidla do 0,5 cm), nasivělý a bez oné kápovité špičky. Podzemní a přízemní části listů jsou vínové. Na rozdíl od křivatce žlutého roste na sušších místech, jako jsou suché trávníky, meze, příkopy a různé křoviny. Takové jsou například táborské lokality ve svahu pod kostelem sv. Filipa a Jakuba anebo u pěšiny ve svahu pod nemocnicí, na nichž však druh nekvete. První přiložený snímek kvetoucího křivatce lučního byl pořízen na okraji cesty v malebném Josafatském údolí, druhý dokládá výskyt na železničním nádraží. Někdy můžeme oba druhy nalézt i ve své blízkosti, například právě v táborských Holečkových sadech (křivatec luční tu brzo pokvete v trávníku ve svahu pod Žižkovou baštou).
Nejvíce nás však zajímá výskyt křivatce rolního (Gagea villosa), který je v červeném seznamu české květeny hodnocen jako silně ohrožený druh (C2). Také tento druh je nasivělý, s listy bez kápovité špičky a s vínovými podzemními a přízemními částmi listů. Na rozdíl od předešlých druhů mají ale jeho kvetoucí rostliny vždy dva úzké přízemní listy a květní stopky tohoto druhu jsou zřetelně chlupaté. Původně šlo o polní plevel, po zavedení hluboké orby se však z polí přestěhoval na meze, trávníky, do různých křovin a akátin, tedy na podobná stanoviště jako obsazuje předešlý druh. V Táboře zaznamenal výskyt druhu už ve 40. letech 20. století zdejší známý přírodovědec Antonín Zbyšek Hnízdo, a to v údolí Vápenná strouha v jižní části města. Tehdy zde druh rostl ještě na poli (tam je dnes zahrádkářská kolonie), ale i v přilehlém modřínovém hájku na jižním svahu údolí. Potěšitelné je, že tam druh roste dodnes (i v části s akáty). 10. 4. 2021 jsem tam napočítal cca 40 kvetoucích rostlin. Velkým překvapením pro mě byl 5. 4. 2021 objev nové táborské lokality druhu v trávníku u Nového hřbitova (vedle chodníku od hřbitovní zdi ke stejnojmenné zastávce MHD ve směru do centra). Ačkoli toto místo leží nedaleko od Vápenné strouhy, spíše než o přenosu z původní lokality se v tomto případě může jednat o zanesení druhu společně s travním osivem či se sazenicemi na hřbitově pěstovaných rostlin. Na novém místě totiž roste v blízkosti běžně vysazované a zplaňující ladoňky sibiřské (Othocallis siberica = Scilla siberica) a podobné nové lokality v městských trávnících a v okolí hřbitovů se v poslední době začaly objevovat na různých místech ČR. Tím se dostávám k nadpisu tohoto příspěvku – pokud byste při procházkách po Táboře či kdekoli jinde v trávnících objevili křivatec rolní, dejte mi, prosím, vědět. Bylo by zajímavé zachytit případnou expanzi tohoto dosud vzácného druhu. A „Zn. Spěchá!“ nabádá, že je třeba hledat nyní během jara, protože v květnu křivatce odkvetou a postupně zmizí zpět pod zem. Starší nálezy druhu pocházejí také z Bechyně (návrší Větrov, 1968 a 2003), Hutí u Černýšovic (2003), Soběslavi (1883) a Přehořova (1982), v trávnících se však tento křivatec může nově objevit v podstatě kdekoli.
Pro úplnost ještě dodejme, že předloni byl na Táborsku zaznamenán výskyt ještě čtvrtého druhu – ohroženého (C3) křivatce nejmenšího (Gagea minima), a to na druhotné lokalitě na nádraží Balkova Lhota. I přes nedávné úpravy kolejiště se tu 10. 4. 2021 podařilo objevit jednu kvetoucí rostlinu. Jde jinak o lesní druh rostoucí spíše v teplejších oblastech, v Jihočeském kraji se přirozeně vyskytuje pouze na jediné lokalitě v okolí Dačic.
Pokud by Vás křivatce zaujaly a chtěli jste se o nich dočíst více, doporučuji text kolegy RNDr. Jiřího Brabce z Muzea Cheb.
Příjemné chvíle při pozorování jarní přírody Vám přeje a na Vaše objevy se těší
RNDr. Daniel Abazid (abazid@husitskemuzeum.cz)