Duben v Blatském muzeu
„OD TÁBORA…“ NA MOTORCE DO ETIOPIE
Na středu 4. 4. (od 17 hodin v soběslavském Rožmberském domě) jsme pro Vás připravili závěrečnou přednášku 19. ročníku cestopisného cyklu „Od Tábora až na konec světa“ s názvem Etiopie – jednou stopou po střeše Afriky. S táborskou rodačkou Mgr. Lenkou Slatinskou (žijící v Turovci) projedeme etiopskou náhorní plošinou do úrodných údolí jižní Etiopie a zpět, abychom potvrdili, že i samotná cesta může být cíl. Čeká nás vyprávění o cestě bez turistického průvodce a bez honby za senzacemi, o cestě v sedle dvoutaktního motocyklu a vzduchem s příchutí červeného prachu.
DUDÁCKÁ BESEDA PO STO LETECH V SOBĚSLAVI!
V rámci historicko-vlastivědného cyklu „Staré i nové zvěsti“ Vás ve středu 11. 4. od 17 hodin srdečně zveme do Rožmberského domu na netradiční komponovaný večer, jímž bude rekonstrukce národně-buditelského programu Dudácké besedy, s nímž historik a knihovník Čeněk Zíbrt vystoupil roku 1919 u nás v Soběslavi. Před sto lety byly dudy již téměř zapomenutý nástroj a málo se dnes ví, že je pro Čechy znovuobjevil právě Zíbrt. Sehnal si dudáka, houslistu, sestavil program Dudácké besedy a na konci světové války a v prvních letech Československé republiky objížděl země české. Jeho besedy byly nesmírně populární, během necelých čtyř let absolvoval na 300 veřejných vystoupení a tato přednášková pouť se mu na několik let stala hlavní náplní života. O aktuální provedení besedy se zaslouží historici z Prácheňského muzea v Písku Mgr. Jan Kouba a Mgr. Zdeněk Duda, dudák Martin Matějka a houslistka Ludmila Vilánková.
ŽELEZNICE JINDŘICHOHRADECKÁ…
Osmý ročník historicko-vlastivědného cyklu „Staré i nové zvěsti“ zakončíme ve středu 18. 4. (od 17 hodin) ve Weisově domě ve Veselí nad Lužnicí, a to přednáškou na téma Historie a současnost jindřichohradecké úzkokolejky. Historik a archivář PhDr. Pavel Matlas, Ph.D. nás seznámí s příčinami vzniku této výjimečné technické památky, s okolnostmi, kterým vděčíme za její zázračné udržení v provozuschopném stavu, i se současnými aktivitami, které si kladou za cíl její propagaci a zapojení do rozvoje turistického ruchu na pomezí jižních Čech, Vysočiny a Rakouska. Povídání bude doprovázeno ilustračními snímky, převážně dobovými fotografiemi kombinovanými se stavebními a technickými výkresy.
… I VESELSKÁ
Se spolkem Přátelé historie Veselí nad Lužnicí a okolí Vás v sobotu 21. 4. zveme na další z procházek za místní historií, tentokrát nazvanou Železniční stanice ve Veselí nad Lužnicí. Sraz je v 9 hodin před nádražím. Budeme si vyprávět o počátcích železnice v Čechách, prohlédneme si staré fotografie a pohlednice Veselí a Mezimostí a zjistíme, jaké primáty v rámci celého Rakouska-Uherska má místní stanice. A že i ve Veselí býval protiatomový kryt.
POHÁDKY, POVĚSTI A BAJKY Z KERAMIKY
Konec dubna je každoročně časem první z vernisáží letní muzejní sezóny, kterou zahajujeme tradiční výstavu keramiky. Již 14. prezentace tvorby dětí i dospělých z keramických kroužků a kurzů soběslavské pobočky DDM Tábor vedených Janou Povondrovou tentokrát představí pohled místních tvůrců na svět pohádek, bajek a pověstí. Zmíněná vernisáž se uskuteční v pátek 27. 4. v 17 hodin, Rožmberský dům s výstavou i stálými expozicemi Příroda Táborska a Soběslav – město pětilisté růže bude otevřen od soboty 28. 4. (denně kromě pondělí 9:00 – 12:00 a 12:30 – 17:00), výstava keramiky potrvá až do 2. 6. Další objekty Blatského muzea (soběslavský Smrčkův dům a veselský Weisův dům) otevíráme v úterý 1. 5.
ZA OBOJŽIVELNÍKY NA DRACHOVSKÉ TŮNĚ
S příchodem jara startuje i 16. ročník exkurzí „Přírodou krok za krokem“, a to v sobotu 28. 4. výpravou za obojživelníky přírodní rezervace Dráchovské tůně. Pod vedením Mgr. Davida Fischera, zoologa Hornického muzea v Příbrami, navštívíme lokalitu, která prochází 2. fází velkolepé revitalizace s cílem zajistit optimální podmínky pro zdejší život chráněné ryby piskoře pruhovaného a řady druhů obojživelníků a plazů. Sraz je v 9:30 hodin u mostu v Dráchově, doporučujeme vzít si s sebou holínky.
Na viděnou na našich akcích se těší RNDr. Daniel Abazid, Mgr. Petr Šťovíček a kol.