Slavnostní otevření nové expozice ve Smrčkově domě

13. 6. 2017  •  publikoval(a): Kateřina Mikulandová  •  rubrika: Archív

DSC_7790

Smrčkův dům se po třech letech opět otevře veřejnosti. Stane se tak v rámci již 6. noci v Blatském muzeu, kterou soběslavští  muzejníci připravili na pátek 23. června. Součástí programu je především otevření nové expozice „Život na Blatech a Kozácku“ v kompletně zrekonstruovaném objektu na náměstí Republiky. Účast na slavnostním zahájení přislíbil mimo jiné náměstek ministra kultury Vlastislav Ouroda.

Expozice věnovaná tradičnímu životu ve zdejší krajině a jedinečným blatským lidovým krojům bude představovat nejrozsáhlejší ucelenou etnografickou expozici v jižních Čechách. Národopisná expozice byla v objektu prezentována již od začátku 70. let 20. století, v posledním desetiletí proběhly její dílčí úpravy. „Nyní otevíráme zcela novou expozici, jejíž součástí jsou i dvě rozměrná diorámata. Jedna místnost se proměnila ve světnici blatského statku, druhé dioráma zobrazuje Blatskou náves s krojovanými selkami,“ prozradil vedoucí Blatského muzea Daniel Abazid.  Další sály jsou zaměřeny na lidová řemesla, architekturu a umění, jakož i na tradiční zemědělství a těžbu rašeliny. Důraz je kladen na autentické exponáty vybrané z bohatých muzejních sbírek. Expozice nabídne také videoprojekci  představující zvykoslovný rok. Pro nejmenší návštěvníky vznikla speciální tematická herna, v níž si mohou pohrát anebo třeba poležet na peci.

„Mimo to zahájíme dlouhodobou výstavu Krajina Táborska ve výtvarném umění. Ta bude prezentovat obrazy regionálních autorů od Františka Líbala, který vnesl téma Blat do českého malířství, přes Josefa Kiliana, Richarda Laudu, Otu Bubeníčka až po osobité táborské krajináře Karla Valtera a Bohuslava Lamače,“ doplnil Daniel Abazid.

Atraktivním bodem programu bude jistě i zahájení sezónní výstavy fotografií Petra Mareše „Táborsko“. Výstava doprovázející vydání stejnojmenné knihy ukáže táborský region pohledem mladého fotografa, jehož snímky navíc zdobí i novou etnografickou expozici.

Nebude samozřejmě chybět ani živá lidová kultura. Vystoupí Soběslavská chasa mladá a dětský folklórní soubor Dubínek ze Sezimova Ústí, který doprovodí soběslavský dudácký soubor Jitra. Šestá noc v Blatském muzeu proběhne od 17 do 22 hodin, detailní program najdou zájemci na webových stránkách muzea.

Noc v BM 2017 – pozvánka