Otevření expozic Weisova domu ve Veselí n. L.

16. 5. 2022  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Archív

V předvečer Veselských slavností, tedy ve čtvrtek 23. 6. 2022 v 17 hodin otevíráme Weisův dům ve Veselí nad Lužnicí s novými stálými expozicemi. Tou hlavní bude kulturně historická expozice Život ve městě, která prostřednictvím exponátů z muzejních sbírek a historických fotografií Veselí n. L. představí různé aspekty městského života charakterizované názvy jednotlivých sálů: Doma, V kostele, Ve škole, Na radnici a v cechovním sále, V obchodě a v hostinci, Na náměstí a na ulici, Ve volném čase. K nejvzácnějším exponátům patří sakrální gotické obrazy a plastiky, kolekce starožitných hodin, cechovní pokladnice, historická jízdní kola anebo lovecké zbraně. Většina vystavených sbírkových předmětů prošla náročným restaurováním a jejich instalaci v novém výstavním mobiliáři doplní interaktivní obrazovky s fotogaleriemi a také s tematickými hrami pro dětské návštěvníky. Drobná expozice Karel Weis a Blata v muzejní hale přiblíží životní osudy a dílo hudebníka, hudebního skladatele a zachránce jihočeské lidové písně Karla Weise, jehož jméno dům nese. Všechny příznivce železnice zveme také na velké modelové kolejiště železničního uzlu Veselí n. L. a pamětihodností Táborska, které bude doplněno o informace z železniční historie regionu.

Slavnostní zahájení svými jarmarečními písněmi zpestří táborští Pouličníci, jste srdečně zváni!

Během městských slavností 24. a 25. 6. bude otevřeno od 9 do 17 hodin bez polední přestávky.