Savci Táborska
Do Rožmberského domu Vás zveme na naši letošní hlavní výstavu, která chce navázat na úspěšné přírodovědné výstavy uvedené v Blatském muzeu v minulosti a představit všechny druhy savců aktuálně i historicky se vyskytující na území regionu. Na panelech najdete popisy a fotografie jednotlivých druhů a jejich biotopů (většinou od RNDr. Miloše Anděry, CSc.), základní údaje o rozšíření savců vycházející z mnohaletého výzkumu, prováděného muzejním zoologem RNDr. Petrem Zbytovským, i další zajímavé informace o zdejší savčí fauně. Atraktivní částí výstavy jistě budou také exponáty většiny popisovaných druhů.
Kromě kompletní sady zdejších hlodavců a hmyzožravců budou veřejnosti poprvé prezentovány naše nové vycpaniny kopytníků (jelen, daněk, srnec a muflon) a šelem (vydra, kuna, tchoř, norek i dosud nepříliš známý psík mývalovitý). Díky zápůjčkám z Národního muzea v Praze, Jihočeského muzea v Českých Budějovicích a Správy Národního parku České Švýcarsko uvidíte také bobra (ten se nově objevil i na Lužnici nedaleko Soběslavi), trofejní hlavu losa a vyhynulé šelmy – vlka, rysa a kočku divokou. V případě rysa půjde dokonce o výjimečný historický exemplář ulovený na Táborsku v roce 1835, který byl tehdy označen jako vůbec poslední rys ulovený v Čechách.
K výstavě jsme vydali stejnojmennou knihu (atlas savců Táborska) Miloše Anděry a Petra Zbytovského s rozšiřujícími texty, jde zároveň o první svazek nově založené edice Průvodce přírodou Táborska. Knihu lze zakoupit v pokladnách muzea a ve vybraných knihkupectvích za 220 Kč.
Výstava společně s doprovodným kritickým katalogem vznikla za finanční podpory Ministerstva kultury prostřednictvím institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace (IP DKRVO) Husitské muzeum v Táboře.
Výstava potrvá do 31. 10. 2021, pro školní i jiné skupiny bude přístupná i v následném mezisezónním období.
Autoři výstavy: RNDr. Miloš Anděra, CSc., RNDr. Petr Zbytovský a RNDr. Daniel Abazid
Kurátor výstavy: RNDr. Daniel Abazid