Savci Táborska v roce 2022

22. 4. 2022  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Archív

I v roce 2022 Vás chceme pozvat do Rožmberského domu na naši úspěšnou výstavu loňské návštěvnické sezóny, která poutavým způsobem představuje všechny druhy savců aktuálně i historicky se vyskytující na území regionu. Na panelech najdete popisy a fotografie jednotlivých druhů a jejich biotopů (většinou od RNDr. Miloše Anděry, CSc.), základní údaje o rozšíření savců vycházející z mnohaletého výzkumu, prováděného muzejním zoologem RNDr. Petrem Zbytovským, i další zajímavé informace o zdejší savčí fauně. Atraktivní částí výstavy jsou také exponáty většiny popisovaných druhů.

Kromě kompletní sady zdejších hlodavců a hmyzožravců jsou na výstavě veřejnosti poprvé prezentovány naše nové vycpaniny kopytníků (jelen, daněk, srnec a muflon) a šelem (vydra, jezevec, kuna, tchoř, norek i dosud nepříliš známý psík mývalovitý). Díky zápůjčkám z Národního muzea v Praze, Jihočeského muzea v Českých Budějovicích a Správy Národního parku České Švýcarsko uvidíte také bobra (ten se v roce 2021 nově objevil i na Lužnici nedaleko Soběslavi), trofejní hlavu losa a vyhynulé šelmy – vlka, rysa a kočku divokou. V případě rysa jde dokonce o výjimečný historický exemplář ulovený na Táborsku v roce 1835, který byl tehdy označen jako vůbec poslední rys ulovený v Čechách.

V roce 2022 instalaci doplní výstavka Exponát roku: Mýval severní – nový druh fauny Táborska, na níž bude k vidění i první doklad tohoto druhu v regionu.

Nové preparáty kopytníků a šelem na výstavě Savci Táborska

Výstava společně s doprovodným kritickým katalogem vznikla za finanční podpory Ministerstva kultury prostřednictvím institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace (IP DKRVO) Husitské muzeum v Táboře.

Zmíněná kniha Miloše Anděry a Petra Zbytovského přináší rozšiřující texty o jednotlivých druzích i obecně o savcích a jejich výzkumu v regionu. Zároveň jde o první svazek nově založené edice Průvodce přírodou Táborska. Knihu lze zakoupit v pokladnách muzea a ve vybraných knihkupectvích za 220 Kč.

Výstava je v roce 2022 pro objednané školní i jiné skupiny přístupná ve všední dny od 3. 1. do 30. 9. (nabízíme také stejnojmenný lektorský program), pro veřejnost bude otevřena od 30. 4. do 30. 9. denně mimo pondělí.

Autoři výstavy: RNDr. Miloš Anděra, CSc., RNDr. Petr Zbytovský a RNDr. Daniel Abazid
Kurátor výstavy: RNDr. Daniel Abazid