Rok 2023 v Blatském muzeu

16. 1. 2023  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Archív

Všem našim návštěvníkům děkujeme za přízeň v roce 2022 a již pilně připravujeme program pro rok letošní. V březnu a v dubnu se můžete těšit na přednášky obou našich soběslavských cyklů (Od Tábora až na konec světa a Staré i nové zvěsti) a následně se rozběhne výstavní sezóna ve všech přístupných objektech muzea v Soběslavi i Veselí nad Lužnicí.

V Soběslavi ji zahájíme ve Smrčkově domě vernisáží již 17. výstavy keramiky vznikající na kroužcích soběslavské pobočky DDM Tábor, která tentokrát ponese název Cesta. V červnu ji zde vystřídá další z výstav výtvarníků regionu – rádi bychom vůbec poprvé na veřejnosti prezentovali dílo loni zesnulého Vojtěcha Trubače z Klenovic, který byl znám především jako vedoucí a dudák soběslavského folklórního souboru Jitra a který by letos oslavil své osmdesáté narozeniny. 11. nocí v Blatském muzeu chceme s programem přibližujícím dobu třicetileté války po několika odkladech zpřístupnit novou stálou expozici Soběslavský mincovní poklad. V Rožmberském domě Vám společně s kolegy z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích v květnu, červnu a první půli července výstavou Co přinesla dálnice představíme archeologické nálezy z lokalit v trase dálnice D3 v jižních Čechách a S10 v Horním Rakousku. A s dálnicí D3 souvisí i náš letošní exponát roku – první vlk z Táborska, sražený předloni u Řípce. Jeho preparát bude v Rožmberském domě vystavený po celou dobu výstavní sezóny. Zdejší stálou přírodovědnou expozici obohatí i exponáty kopytníků a šelem poprvé prezentované na výstavě Savci Táborska. V srpnu a září pak budou oba soběslavské muzejní domy patřit umění, a to výstavě Richard Lauda (1873–1929), kterou připravujeme k 150. výročí narození akademického malíře, rodáka z Jistebnice a účastníka táborského kulturního života. Tato rozsáhlá výstava s katalogem vzniká za přispění Ministerstva kultury.

Ve Veselí nad Lužnicí začne letošní muzejní sezóna na konci dubna zahradní slavností. Můžete se těšit na koncert folkové skupiny Jen tak tak a na představení novinek v loni otevřené stálé expozici Život ve městě. Mezi nimi bude i funerální část expozice instalovaná v proskleném zahradním pavilonu, jíž bude dominovat restaurovaný pohřební kočár. První z výstav v galerii Weisova domu připomene 120. výročí úmrtí herce Prozatímního a Národního divadla Jakuba Vojty–Slukova (1847–1903), rodáka ze Zlukova. V srpnu ji pak vystřídá výstava grafik, maleb a plastik umělecké dvojice Francesca Svatek & Marek Borsanyi, tvořící ve Vlastiboři. Volně tak navazujeme na loňskou výstavu Francesčiných rodičů Barbory Blahutové a Františka Svátka, konanou v galerii i v muzejní zahradě. Pro úplnost zmiňme také plánovanou rekonstrukci a dostavbu našeho veselského depozitáře anebo restaurování velkého množství sbírkových předmětů, které dalším rokem probíhá v rámci programu IROP, spolufinancovaného Evropskou unií.

Věřím, že si z naší připravované nabídky vyberete, ať už Vás nejvíce zajímá umění, archeologie a historie anebo přírodní vědy. O všem Vás budeme rádi postupně informovat.

Daniel Abazid
vedoucí Blatského muzea