Prosinec v Blatském muzeu
VÁNOCE VE SMRČKOVĚ DOMĚ VE ZNAMENÍ IKON A LIDOVÝCH TRADIC
Po několikaleté odmlce Vás v expozičních a výstavních prostorách rádi přivítáme i v adventním a vánočním čase. V soběslavském Smrčkově domě bude od 5. do 30. 12. (denně kromě pondělí a svátečních dnů 24. – 26. 12., vždy od 9 do 12 a od 12:30 do 17 hodin) k vidění jak letos otevřená stálá expozice Život na Blatech a Kozácku, tak i vánoční výstava spojující umění s duchovním odkazem. Nese název Ikony – okna do nebe a představuje výběr z kolekce náboženských obrazů ruské, ukrajinské a polské provenience ve sbírkovém fondu Husitského muzea. Přijďte nahlédnout do duchovního světa pravoslavných ikon, oken do ráje, kde se země a nebe dotýkají jako tvář matky a dítěte. Zajímavý je i původ vystavených exponátů – většinou byly zabaveny pašerákům při pokusu převézt je přes naše území do západní Evropy za účelem prodeje. Jediná ikona pochází ze starých fondů soběslavského muzea, kam ji věnoval neznámý dárce. V již zmíněné stálé národopisné expozici výstavu doplní vánočně vyzdobená blatská světnice a promítání snímku Zima na Blatech či vánočních dílů „večerníčku“ Chaloupka na vršku. Slavnostní zahájení výstavy proběhne v pondělí 4. 12. v 17 hodin. Na vernisáži promluví autorka výstavy ikon Mgr. Ludmila Mikulová a těšit se můžeme i na hudební vystoupení žáků Základní umělecké školy Soběslav pod vedením Ivy Hovorkové.
„OD TÁBORA…“ DOKOLA KILEM!ANEB ŠKODA 100 NA CESTÁCH
Ve středu 6. 12. od 17 hodin nás v soběslavském Rožmberském domě v rámci přednášky 19. ročníku cyklu „Od Tábora až na konec světa“ zve Daniel Urban z Říčan na expediční cestu do Asie historickou „škodovkou“ vyrobenou v roce 1969. Na začátku byl nápad koupit staré auto a cestovat světem po vlastní ose, bez GPS, pouze s mapou a kompasem. Během první velké cesty s manželkou Janou najeli 16 475 km na území 15 států. Poznali tak život v Rusku, Kazachstánu, Turkmenistánu, Uzbekistánu, Íránu, Turecku i v dalších zemích. Těšit se můžeme na nevšední zážitky, kterých měli během cesty nepočítaně. A dozvíme se i to, jak se dá doma na koleni a bez garáže vyrobit prakticky od nuly expediční speciál.
IKONY – OKNA DO NEBE VE „STARÝCH I NOVÝCH ZVĚSTECH“
Prosincová přednáška z cyklu „Staré i nové zvěsti“, která v Rožmberském domě proběhne ve středu 13. 12. od 17 hodin, podrobněji přiblíží hlavní součást naší vánoční výstavy. Mgr. Ludmila Mikulová nás seznámí se sbírkou ikon Husitského muzea v Táboře, která čítá přes 300 exemplářů. V přednášce se dozvíme, co to vlastně je ikona, proč se nemaluje, ale píše, jak vypadá ikonostas anebo čím se pravoslavné ikony liší od umění křesťanského Západu. Kromě bohatého obrazového materiálu bude také příležitost si několik ikon na místě prohlédnout.
VÁNOČNÍ KONCERT
Ve Weisově domě ve Veselí nad Lužnicí proběhne ve čtvrtek 21. 12. od 18 hodin již tradiční vánoční koncert. Na tu správnou notu Vás naladí koledy, vánoční písně i autorské skladby v podání Lenky Semrádové Martinů (kytara a zpěv), Jaromíra Loumy (klavír, kytara a zpěv), Martina Šedy (cajon, klavír, flétna a zpěv) a Zdeňka Vošty (kytara a zpěv).
POMOZTE NÁM VYTVOŘIT VÝSTAVY ROKU 2018!
Myšlenka muzejního připomenutí významných výročí příštího roku vykrystalizovala v přípravu dvojice samostatných výstav, z nichž jedna bude věnována konci 1. světové války, československým legiím a vzniku Československa, druhá pak osudovým událostem v srpnu 1968, obě se zaměřením na Soběslavsko a Veselsko. Pokud byste měli jakoukoli dokumentaci týkající se místních událostí nebo osobní předměty legionářů z regionu, budeme vděčni za jejich zapůjčení pro výstavní účely.
Na viděnou v muzeu se těší a příjemné vánoční svátky Vám přejí
Daniel Abazid a Petr Šťovíček