Proměnlivá rovnováha Barbory Blahutové a Františka Svátka ve Weisově domě

1. 6. 2022  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Archív

Po otevření stálých expozic Vás do Weisova domu ve Veselí nad Lužnicí zveme i na první výstavu tamní letošní sezóny. Pod názvem Proměnlivá rovnováha představujeme tvorbu Barbory Blahutové a Františka Svátka, kteří žijí a tvoří v nedaleké Vlastiboři. Paní Blahutová je současně rodačkou přímo z Veselí nad Lužnicí, zatímco pan Svátek pochází z Tábora. Uměleckou dvojici spojuje, kromě společného života, analogie témat jejich volné tvorby. Typickými motivy jsou voda, vítr, tvar a světlo.

Výstava ukazuje průřez jejich tvorbou od druhé poloviny 20. století do současnosti. V případě Barbory Blahutové (v nové galerii v 1. patře Weisova domu) jde o koláže a asambláže z neobvyklých materiálů (suché listy, rozbité sklo, kartony atd.), které zasazuje do čistých ploch dávajících předmětům nový smysl a hodnotový rozměr. František Svátek na dvoře Weisova domu vystavuje své kinetické vodní objekty, které ho proslavily u nás i v zahraničí.

Výstavu jsme otevřeli vernisáží v pátek 1. 7., k vidění je až do 31. 8. 2022.
K dispozici je i katalog výstavy, připravený k její loňské táborské premiéře.