Přírodou krok za krokem na Kozohlůdky

29. 5. 2024  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Aktuality, Exkurze

V rámci 22. ročníku cyklu přírodovědných exkurzí Vás v červnu zveme na výpravu s RNDr. Danielem Abazidem Za rašeliništními rostlinami do přírodní rezervace Kozohlůdky. Na tomto méně známém rašeliništi v komplexu Borkovických blat v minulosti probíhala pouze ruční těžba, díky čemuž tam snáze došlo k obnově rašelinného procesu a nyní máme možnost procházet rozlehlými otevřenými mokřadními plochami, které jsou obklopené vrbovými křovinami a borovými lesy. Exkurze se koná v sobotu 22. 6., sraz je v 9:00 hod. na parkovišti na začátku naučné stezky Borkovická blata. Vzhledem k podmáčenému terénu jsou holínky nutností.

Upozornění k sobotní exkurzi na Kozohlůdky:

1) Ve Vescích je uzavřená silnice, nejlepší příjezd na místo srazu je tedy přes Dráchov.

2) Na parkovišti u naučné stezky se pouze sejdeme a následně přejedeme přímo k lokalitě, kde zaparkujeme na posekané louce. Pěší trasa díky tomu nepřesáhne 4 km.

3) Územím nevede žádná značená ani jiná běžně používaná cesta, půjdeme tedy zčásti po lesních pěšinách (místy hůře schůdných, s prodíráním se křovinami) a zčásti přímo otevřenými rašeliništními plochami (jsou třeba vysoké holínky). Zato uvidíte stovky rosnatek okrouhlolistých a zažijete rašeliniště úplně jinak než z chodníků naučné stezky! 🙂