Nebeklíče od Landfrasů – knižní bestsellery 19. století

20. 6. 2018  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Archív

V proběhu muzejní noci konané v pátek 22. 6. ve Smrčkově domě zahájíme v 17 hodin výstavu přibližující významnou část produkce slavné jindřichohradecké Landfrasovy tiskárny, největší mimopražské tiskárny 19. století. Mezi její nejúspěšněji vydávané tituly patřily jazykově české i německé modlitební knihy, především tzv. nebeklíče. Jejich autorem byl německý kapucín Martin z Kochemu, který koncem 17. století působil i v klášteře na Hradčanech. Obliba těchto modlitebních knih přetrvala až do 19. století a byla tak velká, že se nebeklíče pod různými názvy dočkaly až dvou set vydání. Byly určeny ženám a často je dostávaly nevěsty jako dárek od svého nastávajícího. Jejich dnešní stav svědčí o denním používání, poměrně časté zastoupení v muzejních fondech pak o hojném rozšíření mezi širokými lidovými vrstvami. To bylo způsobeno i cenovou dostupností, neboť nebeklíče se tiskly co nejlevněji ve velkých nákladech. Zámožné selky často mívaly nebeklíče zdobené mosaznými vazbami s vypichovanými náboženskými motivy a štrasovými kamínky, které jsou současně zajímavým projevem jihočeského lidového umění. Jako takové je najdeme i hned na několika místech naší národopisné expozice. Výstavu jsme si pro Vás rádi zapůjčili v Muzeu Jindřichohradecka, její autorka PhDr. Štěpánka Běhalová, Ph.D., odborná knihovnice jindřichohradeckého muzea, ji u nás také uvede. V galerii Smrčkova domu výstava potrvá do 12. 8.