Lednové přednášky v Blatském muzeu

23. 1. 2018  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Archív

„OD TÁBORA…“ PODRUHÉ DO NÁRODNÍCH PARKŮ USA

Na středu 10. 1. (tradičně od 17 hodin v Rožmberském domě) jsme v rámci 19. ročníku přednáškového cyklu „Od Tábora až na konec světa“ připravili 2. část cestování Miloslava Martana z Prachatic po národních parcích USA. Tentokrát nás čeká kapitola nazvaná Jihozápad. Na relativně malém území zde najdeme lesnaté oblasti s nejvyššími i nejmohutnějšími stromy světa. S nimi ostře kontrastují rozlehlé písečné i skalnaté pouště s hlubokými kaňony v čele se slavným Grand Canyonem. V blízkosti řeky Colorado nás ohromí jedinečné skalní útvary, pískovcové sloupy, stolové hory, světoznámé kamenné oblouky i nejnižší bod západní polokoule ležící v Údolí smrti. Atmosféru „divokého západu“ pak doplní tajemná města duchů a návštěvy indiánských rezervací v čele se slavným Monument Valley.

„STARÉ I NOVÉ ZVĚSTI“ O KATECH A POHODNÝCH

Jan Vyhlídka, autor nejrozsáhlejší knihy o katovských rodinách na území Čech a Moravy, bude ve středu 31. 1. od 17 hodin v Rožmberském domě vyprávět na téma „Jak se na Táborsku žilo rodinám katů, pohodných a biřiců“, tedy o skupině lidí na okraji společnosti, tzv. „nedotknutelných“. Dozvíme se, jaké měli kati a pohodní své každodenní povinnosti, kde a jak jejich rodiny žili a jak samotní kati pohlíželi na svůj osud. Dále se dozvíme, kde v okolí Soběslavi stála popraviště, a které rody na Táborsku patřily mezi rody katovské a pohodnické.