Karel Weis – adventní komponovaný večer ve Weisově domě

18. 10. 2022  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Archív

Na samotném konci měsíce, ve středu 30. 11. v 17 hodin bychom Vás rádi pozvali do Weisova domu, abychom ještě jednou připomněli letošní 160. výročí narození osobnosti, jehož jméno dům nese. Doc. PhDr. Lubomír Tyllner, CSc., pracovník Etnologického ústavu Akademie věd České republiky a náš spolupracovník při vzniku nové veselské expozice, vystoupí s komponovaným pořadem nazvaným Karel Weis – skladatel, který dobyl světová pódia, sběratel lidových písní a milovník jihočeských Blat.

Karel Weis je dnes známý především jako sběratel lidových písní jižních Čech a Pošumaví, jako skladatel oper a operet se však prosadil na významných světových divadelních scénách. Pořad s hudebními ukázkami bude proto věnován nejen jeho sbírkám lidových písní a vztahu k Veselí nad Lužnicí, ale také jeho dílu skladatelskému. Vzhledem k adventnímu času zazní rovněž lidové písně a vánoční koledy z jeho sbírky Český jih a Šumava v písni a můžeme se těšit i na živé vytrubování, které v minulosti dotvářelo neopakovatelnou atmosféru jihočeských Vánoc.

Úvodní obrázek: Karel Weis vycházející na Mikuláše z pražské pivnice u Šnellů (Adolf Kašpar, 1932, z pozůstalosti K. Weise ve sbírkách Blatského muzea)