Houby na hrázích jihočeských rybníků

16. 6. 2019  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Archív

Během muzejní noci konané v pátek 14. 6. jsme zahájili naši hlavní letošní výstavu, věnovanou fenoménu, který pro druhovou rozmanitost hub představují rybniční hráze. Speciální pozornost je zaměřena na národní přírodní památku Luční u Sezimova Ústí, která se v roce 1988 stala prvním mykologickým chráněným územím v tehdejším Československu a dodnes je unikátním nalezištěm řady druhů vzácných, především hřibovitých hub. Představena je i mykoflóra rybníků na Třeboňsku a Českobudějovicku. Kromě stovek fotografií jsou na výstavě k vidění desítky exponátů hub sušených unikátní metodou lyofilizace, modely hub a pravidelně budou obměňovány ukázky čerstvých hub. Výstavu pořádáme ve spolupráci s Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích, jejím hlavním autorem je tamní mykolog Mgr. Miroslav Beran. Správce NPP Luční Pavel Špinar připravil fotogalerii vzácných hub Táborska. Výstava v Rožmberském domě potrvá až do 29. 9., doprovází ji houbařská poradna Pavla Špinara a dvě mykologické exkurze – v sobotu 20. 7. do NPP Luční a v sobotu 12. 10. na hráze rybníků Nadějské soustavy (blíže v programu cyklu Přírodou krok za krokem).