DO ČEHOŽ HO POLOŽÍME? Adventní výstava kostelních betlémů – vernisáž

18. 10. 2022  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Archív

Po čtyřech letech se vracíme k tématu kostelních betlémů, jejichž první výběr z Táborska a blízkého okolí jsme Vám tehdy představili na návštěvnicky velmi úspěšné výstavě nazvané Kde nocovat budem? Také tentokrát jsme si název výstavy vypůjčili z vánoční koledy, konkrétně ze slezské písně Josef můj kochany, kterou můžete znát i z moderních folkových úprav v podání skupin Kantoři, Hradišťan či Čechomor. Pro letošní výstavu jsme vytipovali a od římskokatolických farností v oblasti táborského vikariátu za součinnosti Biskupství českobudějovického zapůjčili dalších 10 betlémů, které zdobí kostely v Dráchově, Dírné, Janově, Choustníku, Bechyni, Stádlci, Opařanech, Jistebnici, Borotíně a Miličíně. Doplňují je dva táborské betlémy (z kostela sv. Filipa a Jakuba využívaného Starokatolickou církví a ze Sboru Božích bojovníků Církve československé husitské) a také deskový betlém z muzejních sbírek, který bude jediným exponátem společným s naší předchozí výstavou. Opět se tak můžete těšit na různě ztvárněné jesličky s Ježíškem, pastýře, Tři krále a další darovníky slavné betlémské scény. Nenechte si tedy ujít jedinečnou možnost vidět na jednom místě díla, která nebyla dosud společně nikdy vystavena.

Zahájení výstavy proběhne v pátek 25. 11. v 17 hodin a koledy včetně písně Josef můj kochany uslyšíte v podání táborského Ženského amatérského sboru (ŽAS).

Vzhledem k tomu, že v době vánočních svátků musí být všechny betlémy už zpět ve svých kostelích, výstava potrvá od soboty 26. 11. pouze do neděle 18. 12. Pro veřejnost bude otevřeno denně od 13 do 17 hodin, dopoledne ve všedních dnech jsou vyhrazena pro děti z mateřských a základních škol (pouze na objednání). Pro ně kurátorka výstavy PhDr. Líza Faktorová připravila lektorský program, během něhož se dozvědí mnohé nejen o betlémech, ale především o samotném betlémském příběhu a jeho postavách.