DO ČEHOŽ HO POLOŽÍME? Adventní výstava kostelních betlémů z Táborska II

26. 11. 2022  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Archív

Po čtyřech letech se vracíme k tématu kostelních betlémů, jejichž první výběr z Táborska a blízkého okolí jsme Vám tehdy představili na návštěvnicky velmi úspěšné výstavě nazvané Kde nocovat budem? Také tentokrát jsme si název výstavy vypůjčili z vánoční koledy, konkrétně ze slezské písně Josef můj kochany, která díky táborskému Ženskému amatérskému sboru (ŽAS) zazněla na vernisáži konané 25. 11. a v podání Markéty a Bena Lowettových si ji můžete poslechnout i přímo ve výstavním sále.

Pro letošní výstavu jsme vytipovali a od římskokatolických farností v oblasti táborského vikariátu za součinnosti Biskupství českobudějovického zapůjčili dalších 12 betlémů, které zdobí kostely v Dráchově, Dírné, Janově, Choustníku, Bechyni, Stádlci, Opařanech, Jistebnici, Borotíně a Miličíně. Doplňují je dva táborské betlémy (z kostela sv. Filipa a Jakuba využívaného Starokatolickou církví a ze Sboru Božích bojovníků Církve československé husitské) a také dva starší betlémy z muzejních sbírek, který jsou jedinými exponáty společnými s naší předchozí výstavou. Opět se tak můžete těšit na různě ztvárněné jesličky s Ježíškem, pastýře, Tři krále a další darovníky slavné betlémské scény. Nenechte si tedy ujít jedinečnou možnost vidět na jednom místě díla, která nebyla dosud společně nikdy vystavena.

Vzhledem k tomu, že v době vánočních svátků musí být všechny betlémy už zpět ve svých kostelích, výstava se koná od soboty 26. 11. pouze do neděle 18. 12. Pro veřejnost bude otevřeno denně od 13 do 17 hodin, dopoledne ve všedních dnech jsou vyhrazena pro děti z mateřských a základních škol (pouze na objednání). Pro ně kurátorka výstavy PhDr. Líza Faktorová připravila lektorský program, během něhož se dozvědí mnohé nejen o betlémech, ale především o samotném betlémském příběhu a jeho postavách.