Cyklus exkurzí „Přírodou krok za krokem“ – 18. ročník (2020)

18. 8. 2020  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Archív

Přijměte pozvání na výpravy do přírody Táborska a sousedních regionů pod vedením zkušených přírodovědců! Koordinátorem cyklu je Blatské muzeum v Soběslavi a Veselí nad Lužnicí (pobočka Husitského muzea v Táboře), na organizaci jednotlivých exkurzí se podílí i naši partneři, jimiž jsou v letošním roce základní organizace Českého svazu ochránců přírody ze Sezimova Ústí, Česká společnost ornitologická, Česká společnost pro ochranu netopýrů, Správa Chýnovské jeskyně, Městská knihovna Chýnov a Městské muzeum Týnec nad Sázavou.

Přehled exkurzí:

sobota 29. 8.
Houby Borkovických blat
mykologická vycházka do přírodní rezervace Borkovická blata a jejího okolí
vedoucí: Pavel Špinar (správce NPP Luční, Tábor) 1
sraz: parkoviště na začátku naučné stezky Borkovická blata (při silnici Soběslav – Mažice), 9:00
délka trasy: cca 6 km
doporučujeme vzít si s sebou oběd

pátek 4. 9.
Netopýří noc na hradě v Týnci nad Sázavou
pozorování kolonie netopýra velkého v hradní věži, přednáška s promítáním,
vycházka k řece a sledování netopýrů ultrazvukovými detektory,
ukázka ochočených handicapovaných netopýrů, doprovodný program pro děti
vedoucí: RNDr. Petra Schnitzerová, Ph.D. a Mgr. Eva Cepáková, Ph.D. (Česká společnost pro ochranu netopýrů) 3
sraz: Týnec nad Sázavou (10 km SZ od Benešova), hrad, 18:00
doporučujeme vzít si s sebou baterku

pátek 11. 9.
Mezinárodní noc netopýrů v Chýnovské jeskyni
pozorování netopýrů národní přírodní památky Chýnovská jeskyně
vedoucí: RNDr. Vladimír Hanzal (Agentura ochrany přírody a krajiny ČR Praha) 4
sraz: Chýnovská jeskyně (5 km SV od Chýnova), vstup u parkoviště, 19:00

sobota 26. 9. – pozor, exkurze je zrušena!
Jabloně a hrušně v okolí Hrobů a Kozmic
vycházka za tradičními odrůdami ovocných stromů
vedoucí: Ing. Zdeněk Buzek (Tábor) 1
sraz: Hroby, parkoviště u hřbitova (600 m SV od kostela a zámku), 9:00

doporučujeme vzít si s sebou oběd

sobota 3. 10.
Ptačí festival v Sezimově Ústí
podzimní vycházka do okolí spojená s pozorováním, poslechem a kroužkováním ptáků
vedoucí: Ing. Josef Jahelka, Ing. František Vališ a Václav Gabriel (všichni ZO ČSOP Sezimovo Ústí) 2
sraz: Sezimovo Ústí II. – Školní náměstí, 9:00
délka trasy: 2 km
doporučujeme vzít si s sebou dalekohled

neděle 4. 10.
Ptačí festival v Táboře
podzimní vycházka do okolí Náchoda spojená s pozorováním, poslechem a kroužkováním ptáků
vedoucí: Ing. Josef Jahelka a Ing. František Vališ (oba ZO ČSOP Sezimovo Ústí) 2
sraz: Tábor – Náchod, zastávka MHD Náchod, 9:00 (možnost dopravy z autobusového nádraží spojem MHD č. 21 s odjezdem v 8:54)
délka trasy: 4 km
doporučujeme vzít si s sebou dalekohled

sobota 17. 10. – pozor, exkurze je zrušena!
Houby Dubských vrchů
vycházka za běžnými i vzácnějšími druhy podzimních hub
vedoucí: Pavel Špinar (Tábor) 1
sraz: Velmovice (cca 2 km severně od Chýnova), náves, 10:00

možnost dopravy z Tábora: vlakem Tábor 9:05 – Chýnov 9:20, následně pěšky cca 2 km po silničce přes Kloužovice do Velmovic; vlak zpět z Chýnova odjíždí ve 14:36
délka trasy: cca 4 km

Koordinátor cyklu exkurzí Přírodou krok za krokem:
RNDr. Daniel Abazid – Blatské muzeum v Soběslavi a Veselí n. L. (pobočka Husitského muzea v Táboře), tel. 734 570 330, abazid@husitskemuzeum.cz (exkurze označené 1)

Spolupracující partneři:
Ing. Josef Jahelka – 21/12. ZO ČSOP Sezimovo Ústí, tel. 723 432 988 (exkurze označené 2)
Ing. Michael Strnad – Česká společnost ornitologická a Městská knihovna Chýnov, tel. 603 168 356 (exkurze označená 3)
Mgr. Eva Cepáková, Ph.D. – Česká společnost pro ochranu netopýrů, tel. 732 615 295 (exkurze označená 4)
Magdalena Timplová – Městské muzeum Týnec nad Sázavou, tel. 775 217 230 (exkurze označená 4)
Ing. Karel Drbal a František Krejča – Správa Chýnovské jeskyně, tel. 381 299 034 (exkurze označená 5)

Těšíme se s Vámi na viděnou v přírodě!
Na všechny exkurze je vstup zdarma.