9. noc v Blatském muzeu – „železniční“

1. 7. 2021  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Noc v muzeu

Muzejní nocí s podtitulem „železniční“ jsme v pátek 16. 7. 2021 poprvé zpřístupnili rekonstruovaný Weisův dům ve Veselí nad Lužnicí.

Program byl následující:

16:00 – 22:00 prohlídky budovaného modelového kolejiště železničního uzlu Veselí n. L. a krajiny s pamětihodnostmi v širším okolí (vstupy v malých skupinách každých 15 minut)

17:00 oficiální otevření zrekonstruovaného Weisova domu a představení modelového kolejiště za účasti jeho tvůrce Ing. Pavla Havránka a s hudebním vystoupením manželů Molíkových

18:00 – 20:00 dějiny Weisova domu ve světle archeologických nálezů a historických fotografií – setkání s archeologem Mgr. Františkem Jandou a historiky ze spolku Přátelé historie Veselí n. L. a okolí

Křižíkova "Elinka" ve stanici Slapy

Na akci bylo vybíráno dobrovolné vstupné ve prospěch sbírky Diecézní charity Brno na pomoc postiženým tornádem na jižní Moravě.

Dva "Orchestriony" na viaduktu u Chýnova

Modelové kolejiště na ploše 560 x 300 cm bude zobrazovat dopravní uzel Veselí n. L. a tratě i pamětihodnosti v okolí. Současné i historické vláčky se zde budou prohánět kolem Červené Lhoty, Choustníka či Chýnovské jeskyně, v modelu nebudou chybět vybrané stavby Tábora i Soběslavi anebo Lužnice s vodáky a Stádleckým mostem. Především děti jistě ocení interaktivní ovládání řady prvků včetně spouštění vlaků na několika tratích.

Depo ve Veselí nad Lužnicí

Projektantem kolejiště je Ivan Benetka, který stojí i za technickými projekty pražského Království železnic nebo nového kolejiště ve vídeňském Prátru, zhotovitelem modelu Pavel Havránek z firmy TAMTAM Development s. r. o.

Snímek ze stavby kolejiště

Rekonstrukce objektu a vznik kolejiště byly podpořeny Ministerstvem kultury a z projektu IROP, který je spolufinancován Evropskou unií.

bar.ces.pozIROP_CZ_RO_B_C RGB

"Orchestrion" v původním nátěru