12. noc v Blatském muzeu – „obnovená krása“

29. 5. 2024  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Noc v muzeu

Každoročně Vás během května či června zveme do našich vybraných objektů i ve večerních a nočních hodinách v rámci tzv. muzejních nocí. Letos jsme se rozhodli spojit své síly se zástupci soběslavských církví a připravit na pátek 7. 6. 2024 společnou muzejní noc a noc kostelů. Již 12. noc v Blatském muzeu nese podtitul „obnovená krása“, který předznamenává hlavní cíl našeho programu – prezentaci sbírkových předmětů restaurovaných v posledních letech v rámci projektu IROP spolufinancovaného Evropskou unií. Nejvýraznějším z nich je hlavní oltář kostela sv. Marka, který se díky tomu po více než pětapadesáti letech vrátil na své místo v presbytáři a Soběslav tím znovu získala další umělecko-historickou pamětihodnost. A právě tato snad již trvalá instalace muzejního exponátu v kostele, který je dnes městským majetkem, se stala hlavním impulzem k propojení muzejní a kostelní noci.

A bude to kostel sv. Marka, kde proběhne v 17:00 zahájení společné noci ekumenickou bohoslužbou. Na 17:45 je naplánována komentovaná prohlídka, během níž RNDr. Daniel Abazid připomene historii hřbitovního kostela a představí restaurovaný oltář. Na ní v 19:30 a ve 20:30 tematicky navážou prohlídky dalších restaurovaných předmětů, dočasně uložených v Rožmberském domě. Přijďte obdivovat obnovenou krásu sakrálních obrazů, ale také měšťanského a lidového nábytku, blatských plen i lidových podmaleb, které dosud nebyly vystavovány!

 

Od 17:00 do 22:00 bude otevřen Smrčkův dům se stálými expozicemi a výstavou Ptačí stavitelé, navíc tam od 17:30 do 20:00 děti a hravé dospělé čekají tvořivé dílny Vytvoř si krajku! a Staň se restaurátorem knih!, navazující na naše hlavní téma. Ve stejné době si tam už můžete prohlédnout restaurované blatské pleny, lidové podmalby a staré tisky, výklad k nim poskytnou naše kurátorky PhDr. Zuzana Čermáková, Ph.D. a Mgr. Monika Vlasáková.

Těšíme se na Vás!