Weisův dům Veselí nad Lužnicí

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Weisův dům pochází z přelomu 16. a 17. století. Tuto zajímavou budovu si nechal postavit v pozdně renesančním slohu veselský primátor Martin Lomnický ze Šebínů. Martinovi Lomnickému, přes jeho účast ve stavovském odboji 1618 -1620, nebyl jeho majetek zkonfiskován a tak ho roku 1638 získává jeho vnučka Prudencie Eufenie Weisová. V průběhu 17., 18. a 19. století dům poměrně často měnil majitele. Posledními soukromými majiteli tohoto domu se stali roku 1868 Josef a Antonie Liborovi. O dvanáct let později, roku 1880 získává objekt Občanská záložna ve Veselí. Bankovním účelům sloužil dům až do roku 1950, kdy do něho bylo umístěno městské muzeum.

Do konce výstavní sezóny 2018 objekt návštěvníkům nabízel expozici Z pokladů muzea a Pamětní síň Karla Weise. V roce 2019 proběhne rekonstrukce interiérů a následně instalace nových expozic, k jejichž návštěvě bychom Vás rádi pozvali v roce 2020.