Weisův dům Veselí nad Lužnicí

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Weisův dům pochází z přelomu 16. a 17. století. Tuto zajímavou budovu si nechal postavit v pozdně renesančním slohu veselský primátor Martin Lomnický ze Šebínů. Martinovi Lomnickému, přes jeho účast ve stavovském odboji 1618 -1620, nebyl jeho majetek zkonfiskován a tak ho roku 1638 získává jeho vnučka Prudencie Eufenie Weisová. V průběhu 17., 18. a 19. století dům poměrně často měnil majitele. Posledními soukromými majiteli tohoto domu se stali roku 1868 Josef a Antonie Liborovi. O dvanáct let později, roku 1880 získává objekt Občanská záložna ve Veselí. Bankovním účelům sloužil dům až do roku 1950, kdy do něho bylo umístěno městské muzeum.

V současnosti objekt návštěvníkům nabízí expozice Z pokladů muzea a Pamětní síň Karla Weise, je zde též výstavní prostor a pracoviště historika Blatského muzea. V přípravě je projekt rekonstrukce objektu i reinstalace stálých expozic.