Rok 2018 v Blatském muzeu

23. 1. 2018  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Archív

Začínající rok je rokem významných „osmičkových“ výročí, které chceme připomenout i v rámci našeho letního programu. V srpnu tak v Rožmberském domě otevřeme výstavu „Na frontě a v zázemí. Sto let od konce Velké války“, která bude věnována ukončení 1. světové války, československým legiím a vzniku Československa (s důrazem na tehdejší život v táborském regionu a legionáře ze Soběslavska a Veselska). Komorní galerie Smrčkova domu bude ve stejné době patřit výstavě fotografií „Soběslav 1968!“, připomínající smutné výročí srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy. Pokud byste měli jakoukoli dokumentaci týkající se zmiňovaných událostí nebo osobní předměty legionářů z regionu, budeme vděčni za jejich zapůjčení.

Kromě toho Vám během návštěvnické sezóny v soběslavských objektech nabídneme i tradiční výstavu místních keramiků (tentokrát pod názvem „Pohádky, pověsti, bajky“) a výstavy regionálních výtvarných umělců – chceme vzpomenout 100. výročí narození soběslavského rodáka, akademického malíře Josefa Kiliana a oslavit 85. narozeniny Jana Holce, rodáka z nedalekých Třebějic. V návaznosti na loni otevřenou národopisnou expozici „Život na Blatech a Kozácku“ ve Smrčkově domě představíme významnou knižní produkci slavné jindřichohradecké Landfrasovy tiskárny – modlitební Nebeklíče, které v ozdobných mosazných vazbách patřily k reprezentativním doplňkům slavnostních krojů Blaťaček. S tímto tématem bude spojená i červnová 7. noc v Blatském muzeu, která ponese podtitul „knihařská“.

Vzhledem k pozdějšímu obdržení dotačních prostředků, z nichž budou hrazeny jak plánovaná rekonstrukce interiérů veselského Weisova domu, tak jeho nové expozice, dojde také k posunu jejich realizace. Oproti původním představám tedy bude veselské muzeum v roce 2018 otevřeno, kromě stálé expozice Vám nabídneme i trojici výstav. Výstavní sezónu již tradičně zahájí prezentace výtvarných prací žáků ZUŠ ve Veselí nad Lužnicí, tu během léta vystřídají výstava krajinomaleb Ivany Kotýnkové, která letos oslaví životní jubileum, a výstava uměleckých fotografií Vlastimila Slabého přibližující drobnou sakrální architekturu našeho regionu.