Květen v Blatském muzeu

29. 4. 2018  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Archív

STÁLÉ EXPOZICE OTEVŘENY!
Od 1. 5. až do konce září můžete denně kromě pondělí (9:00 – 12:00 a 12:30 – 17:00) navštívit všechny tři objekty Blatského muzea. V soběslavském Rožmberském domě na Vás čeká největší přírodovědná expozice v jižních Čechách a umělecko-historická expozice „Soběslav – město pětilisté růže“ s modelem města v době vlády posledních Rožmberků. Loni otevřený Smrčkův dům nabízí etnografickou expozicí „Život na Blatech a Kozácku“, kterou jsme přihlásili i do celostátní soutěže Gloria musaealis, a obrazovou galerii regionálních tvůrců nazvanou „Krajina Táborska ve výtvarném umění“. Národopisná expozice s tematickou dětskou hernou je pro letošní rok doplněna ještě o interaktivní prvky pro děti i hravé dospělé v jednotlivých sálech. Weisův dům ve Veselí nad Lužnicí zůstává před plánovanou rekonstrukcí otevřen ještě po celou letošní sezónu, máte tedy poslední příležitost projít si expozici „Z pokladů muzea“ a pamětní síň Karla Weise, obě z 90. let 20. století.

POHÁDKY, POVĚSTI A BAJKY Z KERAMIKY
V Soběslavi jsme letní návštěvnickou sezónu zahájili tradičně, tzn. poslední dubnový pátek vernisáží výstavy keramiky. Již 14. prezentace tvorby dětí i dospělých z keramických kroužků a kurzů soběslavské pobočky DDM Tábor vedených Janou Povondrovou tentokrát představuje pohled místních tvůrců na svět pohádek, bajek a pověstí. Výstava v Rožmberském domě potrvá do 2. 6.

V LESE
Každoroční výstava prací žáků Základní umělecké školy ve Veselí nad Lužnicí Vás tentokrát zavede mezi stromy, byliny, zvířata či k vodě – prostě do lesa. Pomocí rozličných plošných i prostorových výtvarných technik se děti snažily vnímat krásu naší české přírody. Výstava je doplněna pracemi žáků druhého stupně, kteří tvoří na základě vlastního zvoleného námětu. Vernisáž se koná ve středu 2. 5. od 16 hodin ve Weisově domě a zahrají na ní žáci hudebních oborů ZUŠ. Výstava potrvá do 27. 5.

 KRAJINY JANA HOLCE
Ani letos nebudou v našem programu chybět výstavy regionálních výtvarných umělců –tentokrát půjde o díla Ivany Kotýnkové, Jana Holce a Josefa Kiliana. Na zahájení první z nich Vás zveme v pátek 4. 5. v 17 hodin do Smrčkova domu. Výstava představí krajinomalby, zátiší a portréty Jana Holce, rodáka z Třebějic u Soběslavi a dlouholetého učitele výtvarné výchovy na Střední pedagogické škole v Prachaticích. Výstavu pořádáme u příležitosti jeho 85. narozenin a doprovodí ji katalog – 5. svazek edice, jejímž cílem je trvale připomínat tvorbu umělců z Táborska. Výstava, která bude svým způsobem navazovat na stálou expozici krajinomalby, potrvá do 17. 6.

PŘÍRODOU KROK ZA KROKEM
S příchodem jara odstartoval i 16. ročník přírodovědných exkurzí, které pořádáme ve spolupráci s dalšími partnery v regionu. Aktuální program najdete v letácích, které jsou k dispozici v muzeu, anebo na webu v oddíle Exkurze. Z květnového programu vybíráme Vítání ptačího zpěvu (vycházky s ornitology spojené s kroužkováním ptáků), konané mj. v Táboře (sobota 5. 5.) a v Plané nad Lužnicí (neděle 6. 5.), anebo botanickou exkurzi do údolí Lužnice pod vedením Daniela Abazida, která proběhne v sobotu 26. 5.

CYKLOVÝLET NA KARDAŠOŘEČICKO
Na státní svátek 8. 5. (úterý) Vás zveme na vlastivědnou exkurzi, kterou jsme připravili společně se spolkem Přátelé historie Veselí nad Lužnicí a okolí. Putování na kole pod vedením Václava Jelínka a Petra Šťovíčka nás zavede za zajímavostmi Kardašořečicka a tamější naučné stezky. V Kardašově Řečici se podíváme do nově opravené budovy radnice, která získala ocenění Stavba roku 2017. Projdeme židovskou čtvrť, připomeneme si historii místního hradu Babka a symbolicky v roce výročí vzniku Československé republiky zajedeme i do Masarykova háje. Po cestě budete mít možnost zažít výhledy do krajiny a prohlédnete si drobné památky, jako například pamětní kámen pozemkové reformy, hraniční kamen kardašořečického panství a mnohé další. Odjezd od Weisova domu je v 9 hodin, předpokládaný návrat do 16 hodin. Jídlo a pití s sebou!

Do muzea i do terénu Vás srdečně zvou
RNDr. Daniel Abazid, Mgr. Petr Šťovíček a kol.