Hradní zříceniny jižních Čech

25. 7. 2017  •  publikoval(a): Jakub Smrčka  •  rubrika: Archív

Výstava českobudějovického pracoviště Národního památkového ústavu doplněná o archeologické nálezy, obrazy, grafiky a modely hradů z muzejních sbírek.

Soběslav, Rožmberský dům, pá 4. 8. – so 30. 9., vernisáž čt 3. 8.

Tušíte, jak mohl vypadat hrad Šelmberk u Mladé Vožice v době svého největšího rozkvětu? Znáte další jihočeské hradní zříceniny? Zajímá Vás, jak je viděli malíři našeho regionu? Anebo jak některé vypadají z výšky? Pak se přijďte podívat do Rožmberského domu na putovní výstavu Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

bousek_borotinVýstavní panely pomocí textů, fotografií, nákresů i rekonstrukcí zachycují necelé tři desítky hradních zřícenin na území Jihočeského kraje, od těch nejznámějších (např. Kozí Hrádek, Helfenburk u Bavorova nebo Dívčí Kámen) až po ty téměř zapomenuté či zaniklé (např. Křikava, Fuglhaus či Poděhusy). Soběslavská prezentace navíc nabídne i exponáty ze sbírek Husitského muzea – archeologické nálezy z hradů na Táborsku, detailně propracované kresby táborského učitele Václava Josefa Klementa Bouška (1864–1945) a obrazy některých hradů Táborska (Borotín, Kozí hrádek, Dobronice u Bechyně či Choustník) od regionálních malířů. Chybět nebudou ani trojrozměrné modely a letecké záběry vybraných hradů. Věříme, že výstava může být nejen zdrojem poučení, ale i tipem na letní výlety po jihočeských památkách.

Zahájení proběhne ve čtvrtek 3. 8. v 18 hodin v zahradě Rožmberského domu a jeho součástí bude také koncert soběslavské folkové skupiny Flow Track (Iva Hovorková, Karel Metelec a Pavel Jarčevský). Výstava následně potrvá do konce září.