František Peterka (1920-2007): lidové motivy v kresbě a grafice

26. 8. 2020  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Aktuality, Na titulní stranu, Soběslav – výstavy
výřez na plakát

U příležitosti 100. výročí narození Františka Peterky, jednoho z nejvýznamnějších výtvarných umělců našeho regionu, Vás zveme na výstavu představující jeho kresby a grafiky, jejichž společným jmenovatelem je inspirace motivy jihočeské lidové kultury. V komorní galerii Smrčkova domu bude představen zcela jiný soubor děl, než jste mohli v Blatském muzeu vidět na výstavě konané před pěti lety. Vernisáž výstavy proběhne v pátek 4. 9. v 17 hodin, vystoupí RNDr. Pavel Trpák a paní Eva Hrušková, dcera umělce. Jihočeské lidové písně zazpívají a zahrají manželé Molíkovi. Představen bude také nový katalog, již 10. svazek edice vydávené Blatským muzeem. Byl vydán za podpory města Soběslavi a po obsáhlé monografii z roku 2016 jde o další náhled do Peterkova rozsáhlého díla.

Výstava potrvá až do konce října.

01.L Bez názvu, 1944

14.P Místo mého dětství (z cyklu Krajina domova), 1979 (dřevořez, ruční tisk)

07.L Bez názvu, 60. léta 20. století, BM

06.P Z cyklu Zima, 50. léta 20. století, BM (dřevořez, ruční tisk kostkou)