Brány Blatského muzea se otevírají!

20. 4. 2017  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Archív

Od 29. 4. až do konce září můžete denně kromě pondělí (9:00 – 12:00 a 12:30 – 17:00) navštívit dva muzejní objekty, k nimž před prázdninami přibude i třetí. V soběslavském Rožmberském domě na Vás čeká největší přírodovědná expozice v jižních Čechách a také expozice „Soběslav – město pětilisté růže“ s modelem města v době vlády posledních Rožmberků. Těšit se můžete i na trojici výstav – kromě aktuální keramiky chceme připomenout nedožité 85. narozeniny známého soběslavského umělce, docenta výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity Jiřího Stejskala (1932–2015) a následně představit známé i neprávem opomíjené hradní zříceniny jižních Čech. Muzejní nocí 23. 6. otevřeme zrekonstruovaný Smrčkův dům s novou etnografickou expozicí, výstavou krajinomalby a výstavou fotografií Petra Mareše.

Weisův dům ve Veselí n. L. naopak zažije poslední sezónu před kompletní reinstalací expozic, která začne už koncem roku a probíhat až do roku 2019. Naposledy tedy máte možnost vidět pojetí pamětní síně Karla Weise a umělecko-historické expozice, přibližující život města i venkova v uplynulých staletích, ze začátku 90. let 20. století. Výstavu prací žáků výtvarného oboru místní ZUŠ v červnu vystřídá výstava plastik veselského rodáka Zdeňka Šimka (1927–1970) pořádaná k jeho nedožitým 90. narozeninám, v srpnu pak retrospektivní výstava krajinomaleb a zátiší Antonína F. Hanzala z Lomnice nad Lužnicí, který se letos dožívá významného životního jubilea.