7. noc v Blatském muzeu – „knihařská“

29. 4. 2018  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Archív, Noc v muzeu

7. muzejní noc proběhla v pátek 22. 6. 2018 od 16 do 22 hodin ve Smrčkově domě. Byla spojena s otevřením výstavy Nebeklíče od Landfrasů, proto jsme ji tentokrát dali podtitul „knihařská“. Doprovodný program tak byl zaměřen především na téma knihtisku a lidové kultury. Studio Bez Kliky k nám pro tuto příležitost přivezlo funkční repliku historického knižního lisu ze 17. století, na níž si návštěvníci mohli sami vyzkoušet práci tiskaře v době počátků knihtisku a vytvořit si vlastní výtisk listu některé z tehdejších knih. Nejen pro děti byla připravena dílnička, ve které si jako tiskaři a knihvazači vytiskli, svázali a ozdobili vlastní nebeklíč. V národopisné expozici Život na Blatech a Kozácku, oceněné 2. místem v prestižní soutěži Gloria musaealis, na ně čekaly nové interaktivní prvky. S hudebním pásmem, v němž také figuroval nebeklíč v mosazné vazbě, vystoupili členové Krojové družiny z Jarošova nad Nežárkou. Kromě toho proběhlo i ocenění nejúspěšnějších tvůrců keramických výrobků prezentovaných na květnové výstavě Pohádky, pověsti, bajky (na základě ankety probíhající na vernisáži a po celou dobu konání výstavy). U příležitosti 155. výročí vzniku Zpěváckého spolku Petr Vok – významného soběslavského spolku, hlásícího se k odkazu posledního Rožmberka – byl představen exponát roku, jímž je stříbrný dárek členů spolku pro svého sbormistra, který jsme před nedávnem získali do muzejních sbírek.

7-noc-v-BM-2018