150 let vědy na stránkách časopisů Vesmír

23. 5. 2021  •  publikoval(a): Daniel Abazid  •  rubrika: Archív

V rámci volného cyklu drobných výstav „Exponáty roku“ představujeme během letošní výstavní sezóny ve Smrčkově domě stopadesátiletou historii přírodovědného časopisu Vesmír, jehož komplet od roku 1871 je uchováván také v naší muzejní knihovně. Na výstavě zjistíte, jaká témata byla pro milovníky přírody zajímavá třeba před sto lety, že se na stránkách časopisu psalo i o přírodě Blat nebo plovoucích ostrovech na soběslavském Novém rybníce a které osobnosti z našeho regionu se na časopisu podílely. Ukázky různých čísel Vesmíru a dobové úryvky z nich jsme doplnili o exponáty z našich přírodovědných sbírek, mezi nimiž je i exemplář největšího motýla světa (atlas velký), školní válec znázorňující vývoj největšího vodního brouka světa (vodomil černý), šišky nejmohutnějších stromů světa (sekvojovec obrovský a sekvoje vždyzelená) anebo zrníčka zlata v hornině těžené v někdejším Zlatodolu Roudný na Podblanicku.

Výstava potrvá do 31. 10. 2021.

Autoři a kurátoři výstavy: RNDr. Daniel Abazid a Mgr. Monika Vlasáková